top of page

Илза Чинкова: „Мини Марица Изток“ трябва да работи поне още 10 години, за да се избегне екологична катастрофа!

Автор:

Сашка ПАНАЙОТОВА

Процесът на затихване на работата в „Мини Марица-изток“ трябва да бъде планиран и съобразно конкретния добив. Той продължава минимум от 10 до 15 години, като независимо от това какви са икономическите и пазарни условия за добив на въглища, добив ще има.


Процесът на затихване на работата в „Мини Марица-изток“ трябва да бъде планиран и съобразно конкретния добив. Той продължава минимум от 10 до 15 години, като независимо от това какви са икономическите и пазарни условия за добив на въглища, добив ще има.


Това каза по време на дебатите на Международния форум „България в ОИСР в контекста на националното и икономическо развитие и зеления преход“ бившият изпълнителен директор на дружеството Илза Чинкова. Дискусията се проведе в Стара Загора на 8 ноември.


„Представете си си 70 - 80 метра дълбочина в рудниците на „Мини Марица-изток“. За да станат отработените площи годни за възстановяване и за други дейности, те първо трябва да бъдат изравнени. За да се изравнят ъглите, за да се постигне хоризонтална повърхност, през следващите 10-15 години мините неизбежно ще трябва да работят.


Добивът на въглища ще продължи и през следващите години. Въглищата, които така или иначе трябва да се произведат, трябва да бъдат и реализирани. При тази работа в рудниците още ще се увеличи откривката (пластът, в който няма въглища). „Не е възможно да оставим ситуацията така, без да подравним терените и да си свършим работата докрай. Това би означавало екологична катастрофа за региона. Ще тръгнат свлачищни процеси, целият регион може да бъде повлечен от тях“, предупреди Чинкова. Тя смята, че това е само един от основните мотиви, за да се търси финансиране от ЕК за обезпечаване на този процес.


Бившият изпълнителен директор на „Мини Марица-изток“ Илза Чинкова посочи още, че дружеството няма аналог като мащаби в Европа. По тази причина е необходимо отговорно поведение на политиците, на ръководителите в сектора, така че да се отчетат тези особености и да се начертаят политики в това отношение. В момента обаче ситуацията е следната. Вероятността ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ да възстанови работата си е почти нулева. ТЕЦ AES най-вероятно през 2026 г. също ще спре работа с въглища. На практика остават държавната ТЕЦ „Марица –изток 2“ и частната „Брикел“, което е от порядъка на 1600 мегавата.


„Ако през 2022 г. имаше рекорден добив в мините – 34 млн. тона, сега при работата на ТЕЦ 2 със сериозна натовареност, добивът ще е от порядъка на 8 до 10 млн. тона въглища“, посочи Чинкова. Тя допълни, че Мините трябва да се адаптират към новите условия и перспективата да работят в такъв диапазон.


„Трябва да е ясно с какво темпо ще се развиват ВЕИ, какъв ще бъде елементът в балансирането на въглищната, ядрената енергетика и в каква степен това, което се налага да бъде добивано, ще бъде включено в енергийния микс. Това са актуални въпроси, които са и послание към държавните структури“, допълни Чинкова.


Оригиналната публикация е от сайта https://divident.eu


Comments


bottom of page