Няма как да имаме цели за зелена икономика и да си мислим, че една нова мина, откъдето ще дойдат металите, ще се създаде от днес за утре. Това е инвестиционен процес, който отнема повече от десетилетие, категоричен е Димитър Цоцорков
Автор: Венцислав Савов
ДИМИТЪР ЦОЦОРКОВ е председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД и изпълнителен директор на „Асарел Инвестмънт“ ЕАД
Господин Цоцорков, в какво състояние се намира минната индустрия в България през погледа на „Асарел-Медет“?
Минната индустрия устоява и успява. Успява да се справи с трудностите, да надмогне нестабилността, да отговори на регулациите, да се развива и да предизвиква себе си с още по-високи стандарти в областта на социалното, екологичното и отговорното управление на бизнеса. Това виждаме през нашия опит. Не си затваряме очите за трудностите. Отчитаме големия принос, който имаме за хората от нашия регион и за социално-икономическия просперитет на община Панагюрище. Оценяваме важността ни за суровинната независимост и възможностите, които има страната ни при добива и преработката на медта като суровина с критично и стратегическо значение за зеления преход и дигиталните технологии. На дневен ред стоят и предизвикателствата, свързани с конкурентоспособността и бъдещия потенциал на българската минна индустрия.
От тази перспектива кое в момента е предизвикателство №1 за сектора? Какво е неговото решение?
Има глобално изоставане в темпа на новите геоложки проучвания, а у нас това забавяне е още по-сериозно. Решението е ясно – на национално ниво ни трябват дългосрочна визия и лидерство, така че да се изведат приоритети. Няма как да имаме цели за зелена икономика и да си мислим, че една нова мина, откъдето ще дойдат металите, ще се създаде от днес за утре. Това е инвестиционен процес, който отнема повече от десетилетие. Много надежди сега се възлагат на Европейския законодателен акт за суровините с критично значение, чиято цел е именно да намали зависимостта от външните доставки. Визията е да се постигнат европейските цели за устойчиво развитие, да имаме лидерство в иновациите, суровинна независимост и конкурентоспособност на икономиката.
Как Индустрия 4.0, дигиталната трансформация и автоматизираните технологии променят сектора? Какво ще бъде неговото развитие през следващите 5 до 10 години?
Промяната ясно се вижда в минните професии, улесняването на труда, безопасната работа на хората и екологичните стандарти. Това за нас са приоритети. Дигиталната трансформация открива нови възможности за ефективна преработка на все по-бедни руди, което ще е едно от големите предизвикателства пред минната индустрия навсякъде по света. Технологиите ни позволяват много прецизно да управляваме процесите, да подобряваме енергийната ефективност, да увеличаваме извличането на полезните компоненти, да намаляваме отпадъка и да отговорим на високите екологични стандарти. Това ще се задълбочава бързо през следващото десетилетие. В момента „Асарел“ е единствената българска компания, която участва в новия международен научноизследователски проект AGEMERA за технологиите на бъдещето при геоложките проучвания. В рудника тестваме иновативни методи, които се прилагат за първи път в Европа и са резултат от работата на 19 научни организации, технологични компании и минни предприятия. Зелената икономика ще изисква повече мед, а това мощно задвижва иновациите в нашата индустрия. Екологията е една от стратегическите ви цели.
Как постигате баланс между ефективността на производството и пълното опазване на природата в контекста на зелената икономика и климатичните промени?
Балансът се постига само ако на първо място се постави грижата за природата. Това изисква да създадеш и развиваш фирмена култура, в която опазването на околната среда е с приоритет пред икономическите цели. Едва след като се погрижиш за хората и природата, можеш да търсиш начини за по-висока производствена ефективност. Другото днес е немислимо. Дигиталната трансформация ни позволява да сме все по-прецизни в мониторинга на процесите, грижата за природата, намаляването на въглеродния отпечатък и адаптацията към климатичните промени.
От какви кадри се нуждаете и как печелите интереса на младите хора?
Оказва се, че преобръщаме представите, когато говорим за интереса на младите и дефицита на кадри. От години имаме много повече желаещи да започнат работа, отколкото свободни позиции. Ежедневно получаваме кандидатури на хора, които искат да станат част от нашия екип, без да сме обявили свободни позиции. Това са хора на различна възраст, от различни региони и с различна квалификация. Доказахме се като предпочитан работодател и сега това ни се отплаща. Имаме стажантска програма за студенти, която развиваме от 2004 г. Лидери сме при дуалното обучение не само на браншово ниво, но и в страната. Ще ви дам пример за нашия модел. Всяка година награждаваме най-добрите в професията по случай Деня на миньора. Тази година сред тях ще е инж. Кристина Цветанкова. Преди пет години тя завърши първия ни випуск на дуалното обучение в Професионалната гимназия в Панагюрище, веднага след училището остана да работи в обогатителната фабрика, но продължи да учи задочно и се дипломира в Минно-геоложкия университет. Отлична заплата, стабилна работа, нови технологии и кариерни възможности – това е важно, но не е достатъчно за един млад човек. Нужно е също да харесваш мястото, където живееш, да имаш добър стандарт там и да виждаш перспективи за себе си. Смятам, че развитието на Панагюрище дава един от най-добрите примери в България и общината ни е привлекателна за младите хора.
ДИМИТЪР ЦОЦОРКОВ е председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД и изпълнителен директор на „Асарел Инвестмънт“ ЕАД. Той председателства Българската мрежа на Глобалния договор на ООН и е първият българин и мениджър на минна компания в света, отличен с глобалната награда SDG Pioneer за принос към целите за устойчиво развитие в областта на дигиталната трансформация.
Оригиналната публикация е от сайта https://manager.bg
Comments