Обвързващо споразумение за изграждане на битова и обществена газификация в община Панагюрище подписаха в сряда азерската държавна петролна и газова компания СОКАР (SOCAR) и българската компания за добив на медни и други руди "Асарел-Медет".
Обвързващо споразумение за изграждане на битова и обществена газификация в община Панагюрище подписаха в сряда азерската държавна петролна и газова компания СОКАР (SOCAR) и българската компания за добив на медни и други руди "Асарел-Медет". Това е станало в рамките на среща на българския президент Румен Радев и азерския държавен глава Илхам Алиев, провела се по време на световната конференция на ООН по въпросите на климатичните промени.
Документът е подписан от Ровшан Наджа, президент на СОКАР, и Димитър Цоцорков, председател на Надзорния съвет на "Асарел-Медет", в присъствието на президентите на двете държави Румен Радев и Илхам Алиев.
Това лято "Асарел-Медет" обяви, че е получил първата си газова доставка от Азербайджан – от дружеството "Сокар М-газ", но количества не бяха посочени.
Подробности по сега подписания меморандум меморандума – обхватът на газификация, какви са прогнозните инвестиции и срокове, не бяха дадени.
Панагюрище в момента не попада в територията на съществуващ лицензиант за газифициране - тоест общината е свободна и в енергийния регулатор дружеството, което ще извършва тази дейност, трябва да се подаде заявление за такова разрешително. То трябва да представи съответен бизнес план, планирани инвестиции и газови доставки, които да послужат за утвърждаване на цени на газоразпределителното и газоснабдителното дружество, които ще обслужват територията на общината.
На брифинг след срещата си с Алиев президентът Радев определи като изключително ползотворни разговорите си с държавния глава на Азербайджан, както и с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис по-рано през деня.
"България не само съхранява своята роля като незаобиколим фактор по отношение на своята география и стратегическо положение, но и затвърждава своята роля като инициатор на редица важни проекти, които водят до укрепване на сътрудничеството, разширяват обхвата на възможностите не само за България, но и за всички наши партньори и съюзници", каза Радев.
С президента Алиев е била обсъдена възможността България да се включи активно в преноса на зелена енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници в Азербайджан, който разполага както с големи амбиции, така и с възможности в това отношение. Възможностите на проекта тепърва ще се уточняват, но на високо политическо равнище има необходимата воля, отбеляза Радев.
В края на юни служебното правителство одобри влизането на "Българския енергиен холдинг" с 20-процентен дял в азерския проект за изграждане на подводен кабел през Черно море до Европа, за да се пренася енергията от азерски възобновяеми източници. Колко ще е инвестицията за участието в капитала на дружеството, което ще реализира проекта, не е ясно.
В края на май в Букурещ бе подписано споразумение между румънската CNTEE Transelectrica SA, азерската AzerEnerji JSC, грузинската Electrosystem и унгарската MVM за създаване на джойнвенчър за реализацията на проекта, който бе обявен още преди година от азерския президент Илхам Алиев. Очевидно БЕХ ще е петият равноправен партньор с една пета в съвместното дружество, но все още това не е станало факт.
Оригиналната публикация е от сайта https://www.mediapool.bg
Comments